تبلیغات
صنایع چوب لوتوس - آشپزخانه‌های كوچك
صنایع چوب لوتوس
لوتوس چوب همگام با پیشرفت صنعت چوب
گالری تصاویر
آشپزخانه‌های كوچك

پنج روش برای باز شدن فضا در آشپزخانه كوچك

1ـ انتخاب منطقی وسایل

میزان و تعداد وسایلی كه در آشپزخانه قرار می‌گیرند را به حداقل برسانید. وسایل غیرضروری را می‌توانید در انبار یا اتاق‌های دیگر نگهداری كنید؛ شوینده‌ها را می‌توانید زیر پله‌ها نگهداری كنید؛ ظروف سفالی یا چینی را نیز می‌توانید در دكورها و بوفه‌های اتاق‌های دیگر جای دهید.

2ـ اجتناب از وسایلی كه جلب توجه می‌كنند

اگرچه قرار گرفتن قفسه‌های دیواری باعث می‌شوند كه فضای شما افزایش یابند اما در ظاهر محیط را بسیار شلوغ جلوه می‌دهند. در صورتی كه این قفسه‌ها وجود نداشته باشند، فضای آشپزخانه وسیع‌تر به نظر می‌رسد.

3ـ استفاده از شیشه

در دیوارها و سقف آشپزخانه از شیشه استفاده كنید (البته اول باید اطمینان حاصل كنید كه چنین كاری عملی است). وجود فضاهای شفاف، حتی اگر تنها در یك بخش از آشپزخانه باشند، در مقایسه با دیوارهای خشك و بدون دید، فضای شما را بازتر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

4ـ فضای انبار

اگر فضاهای شما برای جا دادن وسایل، كوچك هستند،‌ از دیوارها، سقف یا حتی پنجره‌ها ( مانند طاقچه‌های شیشه‌ای كه در مقابل پنجره ساخته شده و دید خوبی را هم ایجاد می‌كنند) برای ذخیره مواد استفاده كنید. واحدها را از داخل به یك یا دو طبقه تقسیم كرده و فضای انبار خود را دو برابر كنید (البته باید مطمئن شوید كه وسایل پخت و پز جای كافی دارند). روی در‌های كابینت‌ها نیز طاقچه‌ها و قلاب‌های كوچكی تعبیه كنید (از این فضا می‌توانید برای نگهداری ادویه استفاده كنید).

5ـ راه‌حل‌های نامحسوس

تا حد امكان از كشوها استفاده كنید. كشوها این ویژگی را دارند كه در زمان نیاز می‌توانید آنها را باز كرده و در زمان لازم آنها را جمع‌آوری كنید. كشوها انبارهای ذخیره نامحسوس بسیار مناسبی هستند.

فضاهای باریك

ممكن است فضاهای آشپزخانه كه در اختیار داریم مانند یك راهرو تنگ و باریك باشد حتی در این شرایط هم می‌توانید با استفاده از روش‌های مناسب و خلق یك آشپزخانه كوچك با كارآیی بالا، فضای خود را كارآمد سازید.

كلید اصلی موفقیت این است كه از وسایل اضافی و زیادی در آن استفاده نكنید. وسایل آشپزخانه خود را به حداقل رسانده و تنها به وسایل ضروری ـ یعنی یك اجاق، سینك و یخچال ـ‌ اكتفا كرده و با روش‌هایی خلاق دیگر اجناس مورد نیاز خود را در این فضا جای دهید.

در یك فضای كوچك، آشپزخانه‌های پیش ساخته سفارشی بهترین روش برای استفاده مفید از فضا هستند بنابراین به دنبال مدل‌های موجود در بازار بگردید. امروزه، بسیاری از شركت‌ها برای پاسخ‌گویی به نیازهای افراد در آشپزخانه‌ها از مدل‌های بسیار كوچك استفاده می‌كنند كه به گونه‌ای طراحی شده كه بتواند تمامی نیازها را در خود جای داده و پشت در‌های بسته باشد.

مسلماً، طرح‌های هوشمندانه و كوچكی كه همه چیز را در خود جای دهند، ارزان نیستند اما چیزی كه نهایتاً به دست می‌آورید بسیار ارزشمند است.

kitchen-littel.jpg


پنج راه برای زیباتر ساختن فضاهای كوچك

1ـ تلاش كنید تا وسایل آشپزخانه خود را در حد امكان كوچك انتخاب كنید. امروزه به راحتی می‌توانید وسایل آشپزخانه را در سایزهای كوچك زیر استاندارد مانند وسایل چند كاره و ماشین‌های ظرف‌شویی كوچك بیابید.

2ـ تا حد امكان تلاش كنید تا وسایل خود را به دیوار نصب كنید (وسایلی مانند تخته گوشت یا مایكروویو) تا به این ترتیب فضای شما آزادتر شود.

3ـ روی طرح‌هایی سرمایه‌گذاری كنید كه از فضای شما برای چند منظور استفاده می‌كند: مثلاً سینك‌هایی را انتخاب كنید كه بتوانید روی آن را با تخته پوشانده و فضایی را برای كار برای خودتان ایجاد كنید. از فضاهای كوچك باید برای پاسخگویی به چند نیاز استفاده كرد.

4ـ از هر فضای بی‌مورد و بلااستفاده‌ای به عنوان انبار استفاده كنید. كتاب‌های آشپزی خود را می‌توانید در بالای یخچال جای دهید؛ وسایل كیك پزی را پشت ظروف مصرفی و در زیر واحدهای مختلف جای دهید.

5ـ به جای در‌های گران از در‌های كشویی استفاده كنید زیرا فضای كمتری را اشغال می‌كنند.

تقلب در فضا

حقه‌های هوشمندانه كوچك‌ترین آشپزخانه‌ها را به بزرگ‌ترین فضای ممكن تبدیل می‌كنند. بهترین روش انتخاب دیوارهای شیشه‌ای برای یك قسمت یا حتی كل فضای آشپزخانه است. شیشه‌های دیوار به دیوار و كف تا سقف ـ مشرف به باغ یا اتاق‌های دیگر ـ دید افراد را به فضا‌های پشتی منحرف كرده و فضای شما را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.

البته ساختن دیوارهای شیشه‌ای به خودی خود كار دشواری است (در این خصوص بهتر است از افراد متخصص كمك بگیرید) اما راه‌های آسان‌تر دیگری نیز برای تقلب در فضا وجود دارند.

چهار نكته خاص در تقلب

1ـ‌ كابینت‌های خود را طوری طراحی كنید كه بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند. هنگامی كه چشم قادر باشد كف زمین را در زیر آنها ببیند، فضا نیز شلوغ و به هم ریخته به نظر نمی‌رسد.

2ـ از سطوح براق استفاده كنید. سطوحی كه از رزین، رنگ‌های براق، استیل و... ساخته شده باشد، به فضای شما عمق داده و فضای محسوس را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

3ـ كابینت‌های خود را بزرگ‌تر از حد معقول در نظر بگیرید، این كار باعث خطای دید شده و به این ترتیب اتاق بزرگ‌تر به نظر رسیده و همچنین به شما امكان می‌دهد تا بتوانید حتی ظروف و قابلمه‌های بزرگ خود را نیز در داخل آنها جای دهید.

4ـ اگر آشپزخانه شما به اتاق دیگری وصل می‌شود، نوع كفپوش، رنگ دیوارها یا حتی سطوح روی كابینت را ادامه داده و به فضاهای مجاور ببرید. هنگامی كه موانع محو می‌شوند، مغز تصور می‌كند كه آشپزخانه همچنان ادامه دارد و پا را فراتر از مرزهای آن می‌گذارد.
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کیفیت طراحی دکوراسیون داخلی لوتوس را چگونه ارزیابی می کنید؟

مطالب
< script type='text/javascript' src='http://rssReader.abzarak.com/code.php?t=3&back=_fff&color=_444&box=_fff&max=50&rss=http://javalord.vcp.ir/?goto=rss' >