تبلیغات
صنایع چوب لوتوس - آشپزخانه مطلوب خود را انتخاب كنید
صنایع چوب لوتوس
لوتوس چوب همگام با پیشرفت صنعت چوب
گالری تصاویر
آشپزخانه مطلوب خود را انتخاب كنید

اگر در حال ساخت خانه‌ای جدید هستید یا قصد دارید آشپزخانه خود را بازسازی كنید ابتدا فضای موجود را بررسی كرده، سپس با در نظر گرفتن سلیقه و از همه مهمتر، تطبیق تمامی شرایط  در خواستی با بودجه تخصیص  یافته، تجهیزات لازم را خریداری كنید.

انگیزه شما برای تغییر و تحولات در آشپزخانه بستگی به نحوه عملكرد و كاربردتان از آن محیط دارد. برخی از افراد، آشپزخانه را صرفا برای پخت وپز غذا و اعمال مربوط اختصاص می‌دهند و بعضی دیگر آشپزخانه را نقطه عطف و مكانی برای گردهمایی اعضای خانواده به هنگام كارهای مربوط به آشپزخانه و صرف حداقل یك وعده ازغذاهای روزانه می‌شناسند.‌

در گذشته آنقدر آشپزخانه‌ها بزرگ بود كه معمولا اعضای خانواده بیشتر وقت‌شان را در آن سپری می‌كردند؛ بعد از یك روز كاری همه اعضای خانواده در همان آشپزخانه بساط نهار و شام را پهن می‌كردند تا دور هم بنشینند و ضمن غذا خوردن در مورد مسایل روزمره نیز حرف بزنند و تبادل نظر كنند.

اما زمانی كه گاز و برق به خانه‌ها آمد، یخچال و فریزر و انواع وسایل مدرن را با خود به آشپزخانه آورد، زنان خانه‌دار وقت بیشتری پیدا كردند تا با افراد خانواده بنشینند و استراحت بیشتری داشته باشند اما نه در آشپزخانه، زیرا دیگر آشپزخانه‌ها پر از وسایل مدرن شده بود و معمولا جایی برای نشستن وجود نداشت.

در آشپزخانه‌های امروزی یخچال و فریزر و وسایل دیگر به شكلی تعبیه می‌شوند كه در میان یا كنار كابینت‌ها جا بگیرد و فضای اضافی اشغال نكند؛ كابینت‌ها هم كه در گذشته چندان مورد توجه نبود و تنها برای جمع ‌آوری وسایل آشپزخانه مفید به نظر می‌رسید.

 امروزه در طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های مختلف جلوه زیادی به محیط می‌دهد و اگر می‌خواهید در آشپزخانه خود تغییر و تحولی جدید بدهید یا قصد دارید به خانه جدیدی بروید بهتر است با یك طرح و برنامه ریزی درست كار را شروع كنید.


شما ممكن است آشپزخانه همسایه یا دوستتان را ببینید و بپسندید اما آیا این آشپزخانه برای شما مناسب است؟ آیا این طرح و نقش با وضعیت آشپزخانه شما و فضای آن جور است؟ پس عجله نكنید و با حساب و كتاب پیش بروید.

kitchen-choise.jpg


اصولا چهار طرح كلی برای آشپزخانه پیشنهاد شده‌ است:


آشپزخانه به شكل L

در این مدل آشپزخانه، وسایل كابینت‌ها در دو دیوار مجاور به شكل L قرار دارد. این طرح برای هرنوع آشپزخانه‌ای مناسب است جز آنهایی كه خیلی باریك هستند.

آشپزخانه به شكل U

مدل بهتر و عملی‌تر برای این آشپزخانه، جا دادن و سایل و كابینت‌ها در سه دیوار است. این طرح برای آشپزخانه‌های OPEN یا باز مناسب‌تر و زیباتر از مدل‌های دیگر است. در صورت بزرگ بودن آشپزخانه، می‌توانید یك میز در وسط آن بگذارید و به عنوان غذاخوری از آن استفاده كنید.

آشپزخانه به شكل یك خط افقی

این طرح مخصوص آشپزخانه‌های كوچك است كه فضای كافی برای تقسیم وسایل در دیوارهای اطراف ندارد و در نتیجه همه چیز در كنار هم و در یك سو قرار می‌گیرد.

آشپزخانه به شكل موازی

در این طرح، كابینت‌ها و وسایل آشپزخانه بر روی دیوار روبه‌روی هم جاسازی می‌شود. این طرح برای آشپزخانه‌‌های باریك و دراز مناسب است.

نكته مهم در انتخاب طرح برای آشپزخانه این است كه هر چیز لازم و پر مصرف در دسترس قرار بگیرد و انرژی و وقت زیادی برای رسیدن به آن تلف نشود. مثلا ظرفشویی كنار جایی قرار بگیرد كه جا برای خشك كردن ظرف‌ها موجود باشد یا كابینت جنب ظرفشویی برای نگه‌داری مواد شوینده در نظر گرفته شود.

كابینتی كه برای نگهداری ظرف‌‌های تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید نزدیك به ظرفشویی باشد تا پس از شستن و خشك كردن ظرف‌ها بتوانیم آنها را خیلی زود و راحت جا به جا كنیم.

برای اینكه به نتیجه بهتر و عملی‌تری برسید، تصور كنید كه می‌خواهید یك كیك بپزید، آیا وسایل پخت كیك در دسترس است؟ آیا پریز برق برای استفاده از مخلوط كن و همزن برقی وجود دارد؟ آیا قفسه‌ای برای جا دادن قالب و بقیه وسایل كیك پزی در اختیار دارد؟  یا اگر بخواهید سالاد درست كنید، بدون این طرف و آن طرف دویدن به وسایل مورد نیاز پاك كردن مواد دسترسی دارید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کیفیت طراحی دکوراسیون داخلی لوتوس را چگونه ارزیابی می کنید؟

مطالب
< script type='text/javascript' src='http://rssReader.abzarak.com/code.php?t=3&back=_fff&color=_444&box=_fff&max=50&rss=http://javalord.vcp.ir/?goto=rss' >